Sociální karty v roce 2014 - více informací k ukončení sKaret zde.

Sociální karta a rodičovský příspěvek

Mám rodičovský příspěvek, každý měsíc pobírám stejnou částku, která mi chodí na můj bankovní účet. Jsem doma s dvouletou holčičkou a budu rodičovský příspěvek pobírat ještě jeden rok, Týká se mě také sociální karta? Musím si ji vyřizovat, kdy mi rodičovský příspěvek chodí na účet v bance a ne složenkou na poštu?

Nová sociální karta je určena k výplatě všech nepojistných sociálních dávek. Tato karta slouží současně i jako průkaz pro identifikaci při jednání na úřadu práce. Novou sociální kartu dostanou všichni, kdo mají nějakou sociální dávku s výjimkou pojistných dávek. Výjimka se týká dávek vyplácených z důchodového (penzijního) pojištění nebo z nemocenského pojištění.

Pokud pobíráte rodičovský příspěvek, i vy do konce roku 2012 dostanete sKartu. V zásadě se ale pro vás nic nemění. Celá záležitost okolo sociální karty pro vás bude znamenat pouze jednu návštěvu na Úřadu práce.

Až vám Úřad práce připraví kartu, tak vám pošle pozvánku k vyzvednutí sKarty. Přímo na úřadu práce, až budete přebírat novou kartu, můžete požádat, aby se vám rodičovský příspěvek posílal na váš bankovní účet. Úředník, se kterým budete řešit vydání sociální karty, by vám měl nastavit trvalý příkaz pro převod rodičovského příspěvku ze sociální karty na vás bankovní účet.

Takže stačí jedna návštěva a vyzvednutí karty a pak už se nemusíte o nic starat. SKartu pak nebudete používat k placení nebo k výběru peněz z bankomatu, celý rodičovský příspěvek se vám převede na váš bankovní účet.

Jediný rozdíl bude v tom tento:

  • Rodičovský příspěvek od státu ——> váš bankovní účet
  • Rodičovský příspěvek od státu ——> platební účet sociální karty u České spořitelny ———> váš bankovní účet

Díky tomuto mezikroku je možné, že vám rodičovský příspěvek bude chodit se zpožděním 1 – 2 dny oproti současnému stavu.

Bohužel ale vydání sKarty není možné odmítnout, i když se pro vás v zásadě nic nemění. Naštěstí vydání karty stačí absolvovat jen jednou. Při prodloužení platnosti (po 4 letech) by vám karta už měla přijít poštou domů. Až tedy někdy v budoucnu půjdete žádat o podporu v nezaměstnanosti nebo o přídavky na dítě, už nebudete muset nic řešit.