Sociální karty v roce 2014 - více informací k ukončení sKaret zde.

Sociální karty startuji. Kolik nás to bude stát?

Jedna z posledních položek velké sociální reformy, která v roce 2012 přinesla menší revoluci v tom, jak stát vyplácí sociální dávky, začíná. Úřady práce začali vydávat první sociální karty. V červenci 2012 obdrží prvních 200 lidí sKartu. Pokud se v tomto pilotním projektu neobjeví nějaké nečekané problémy, do konce roku by sociální kartu měli dostat všichni, kdo mají nárok na sociální dávky (sKartu zatím nedostanou ti, kdo pobírají důchod nebo nemocenské dávky, všichni ostatní ano).

Stát se poučil, sociální karty bude vydávat postupně

Zatímco v lednu 2012 začala sociální reforma velkou revolucí, u sociální karty volí stát rozumnější postup. Když od 1. 1. 2012 převzaly agendu sociálních dávek Úřady práce, byl to velký zmatek. Nefungovaly počítačové systémy, lidé nevěděli kam se obrátit o radu, úředníci z Úřadů práce neměli zkušenost s agendou sociálních dávek. Byl to velký zmatek a vše se muselo zachraňovat stovkami tisíc přesčasových hodin.

U sociální karty tento problém zřejmě nehrozí. Stát se poučil a tak vydávání sKarty bude postupné. V první kroku (červenec 2012) by kartu mělo dostat prvních 200 lidí. Sice není nikde řečeno, kde přesně se budou karty vydávat, ale zřejmě se bude jednat jen o jednu vybranou lokalitu, jeden úřad práce, kde si stát otestuje celý postup vydávání sKarty v praxi.

Pokud nebudou nějaké problémy, do konce prázdnin 2012 by chtěly úřady práce vydat až 50.000 karet. Stále se ale bude jednat o pilotní fázi, pokud by nastaly nějaké nečekané problémy, výplata dávek bude možná starým způsobem.

Pokud i tato fáze proběhne bez problému, tak by se sociální karty měli rozběhnout naplno. V posledních 4 měsících roku 2012 (září 2012 – prosinec 2012) by úřady práce měli vydat cca 900.00 karet.

Kolik nás bude stát sociální karta? Kolik stát zaplatí za sKartu?

Systém sociální karty (vydávání karet, správa platebních účtů a realizace všech platebních transakcí) pro stát provozuje Česká spořitelna. Ta vyhrála výběrové řízení na provozovatele sKarty. Stát České spořitelně za sKarty nic neplatí. Česká spořitelna provozuje celý systém zdarma, bez nároku na jakékoliv platby od státu. Na první pohled to tedy vypadá, že sKarta není klasický český tunel jako jiné podobné mega akce (typu OpenCard, typu základní registry a další akce u kterých je až moc jasně vidět že jsou předražené).

Díky tomu, že stát za sKartu České spořitelně nic neplatí, může ušetřit nemalé finanční prostředky. Až dosud se totiž velká část sociálních dávek vyplácela pomocí poštovních poukázek, složenkou na poštu. Podle vyjádření Ministerstva práce a sociálních věcí náklady spojené s výplatou sociálních dávek přes složenky představují cca 20 miliónů korun měsíčně. To by tedy po plném zavedení sociální karty znamenalo, že stát ušetří přibližně 240 miliónů korun ročně jenom za to, že nemusí posílat složenky.

Asi to nebude tak jednoduché. Jenom zavedení sociálních karet určitě přijde na nemalé peníze. Byť se za karty nic neplatí a Česká spořitelna je pro stát vydává zdarma, určitě něco bude stát propagace a vysvětlování občanům, jak karty fungují a co je potřeba udělat.

Dále bude nutné všechny příjemce sociálních dávek obeslat a pozvat na úřad. To znamená, že do konce roku se na Úřad práce, který od začátku roku 2012 převzal agendu sociálních dávek, se musí dostavit cca 900.000 lidí. A to už je pořádný nápor.

Pokud by byl jeden úředník schopný odbavit jednu novou sKartu za 30 minut, tak vydání 900.000 karet znamená cca 450.000 člověkohodin práce. Průměrná mzda ve státní správě je cca 26 244 Kč (údaj z konce roku 2011). Tj. jedna hodina úředníka by měla stát průměrně cca 164 Kč. Zavedení sociální karty tak stát bude stát 73.800.000. Protože to bude práce navíc. Zřejmě bude nutné personálně posílit Úřady práce, nebo budou pracovat přes čas, jinak by asi jen těžko zvládli odbavit do konce roku všechny žádosti

Aktuální informace 2014: Jaké jsou sociální dávky 2014?
Podívejte se na aktuálně platné informace, formuláře a kalkulačky: