Kdy dostanu sKartu

Dobrý den, rád bych se zeptal, kdy dostanu skartu? Máme něco dělat? Je nutné o sKratu někde požádat? Kam mám zajít, abych tuhle novou sociální kartu dostal? A co potřebuji pro její vyřízení? Můžete mi poradit, kdy ji dostanu a co je potřeba udělat?

sKartu, novou sociální kartu pro výplatu sociálních dávek dostanou postupně všichni, kdo pobírají sociální dávky. Týká se to především těch, kdo dostávají přídavek na dítě, podporu v nezaměstnanosti, dávky hmotné nouze, rodičovský příspěvek a všechny další sociální dávky. Kartu naopak nebudou dostávat důchodci (není určena pro výplatu důchodů) a ti kdo pobírají nemocenské dávky).

O vydání sKarty není potřeba žádat. Vydávání karty bude postupné. Do konce roku 2012 by kartu měli dostat všichni, kdo mají nárok na některou sociální dávku. O tom, že i vy dostanete sKartu, budete včas informováni.

Postup je následující:

  1. Úřad práce pro vás nechá připravit novou sociální kartu (výrobu zajišťuje Česká spořitelna)
  2. Až bude nová karta připravena k vyzvednutí, Úřad práce vám pošle dopis, kde bude napsáno, kdy se máte dostavit na úřad a vyzvednout si kartu.
  3. Pokud nedorazíte na Úřad práce v určeném termínu, budou vám posílat ještě jeden dopis, tentokrát doporučeně.
  4. Při návštěvě na Úřadu práce převezmete sKartu a budete seznámeni se všemi podmínkami. Budete potřebovat běžné osobní doklady (občanský průkaz).
  5. Při převzetí karty si také ihned budete moci nastavit trvalý příkaz, aby vám peníze z sKarty byly převáděny na váš bankovní účet
  6. Po převzetí karty je nutné ji aktivovat – poradí vám úředníci a také dostanete návod. Aktivaci karty je možné provést v některém bankomatu České spořitelny nebo po telefonu.

Platí že:

  • Vydávání karet je postupné, nejprve ji dostanete cca 50.000 lidí, pokud nebudou žádné problémy, do konce roku 2012 ji pak dostanou všichni ostatní
  • O kartu není potřeba žádat, Úřad práce vás sám vyzve, až bude připravena
  • Za sKartu se nic neplatí, vydání karty je zdarma
  • Dokud kartu nedostanete, na výplatě vaší dávky se nic nemění. Dokud nedostanete sociální kartu peníze vám i nadále budou chodit složenkou nebo na bankovní počet jak jste zvyklí


Aktuální informace 2014: Jaké jsou sociální dávky 2014?
Podívejte se na aktuálně platné informace, formuláře a kalkulačky: