Sociální karty v roce 2014 - více informací k ukončení sKaret zde.

Kalkulačka: Výpočet, kolik je příspěvek na bydlení družstevní byt

Sociální dávka příspěvek na bydlení - nárok můžete mít i v družstevním bytě. Bude-li si žádost podávat člen družstva, tak jsou podmínky stejné, jako při bydlení ve vlastním. Jedná-li se o pronájem (podnájemní smlouva na družstevní byt), tak jsou podmínky stejné, jako při bydlení v nájmu.

V České republice je aktuálně cca 150 tisíc družstevních bytů. Ještě před dvaceti roky, to bylo skoro dvojnásobné množství. Řada družstev se postupně mění na společenství vlastníků. V posledních letech ale vznikají i nová družstva.

Při bydlení v družstevním bytě, jsou dvě možnosti. Buď jste členem družstva, a bydlíte v nájmu (majitelem bytu je vždy družstvo, člen družstva má nájemní smlouvu). Nebo si byt pronajímáte od člena družstva (a pak se jedná o podnájem).

I při bydlení v družstevním bytě, může být nárok na sociální podporu od státu. Příspěvek na bydlení může získat jak člen družstva („majitel družstevního bytu“), tak i ten kdo si družstevní byt jenom pronajímá od člena družstva (podnájem).

Jaké jsou podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení v družstevním bytě?

Záleží především na tom, kdo si bude žádat o příspěvek na bydlení:

  • jestli to bude člen družstva (podmínky jsou stejné, jako při bydlení v osobním vlastnictví)
  • jestli to bude ten, kdo má podnájemní smlouvu v družstevním bytě (podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení jsou stejné, jako při bydlení v nájmu)

V obou případech je ale hlavní průměrná výše příjmu a kolik jsou měsíční náklady na bydlení:

  • Skutečně placené náklady na bydlení, musí být vyšší než 30% čistého příjmu
  • 30% čistého příjmu, nesmí být více než tabulkové normativní náklady na bydlení (viz níže)

Žádost o příspěvek na bydlení, si může podat jak člen družstva (má nájemní smlouvu s družstvem) nebo i podnájemník (má podnájemní smlouvu s členem družstva).

Podmínkou pro nárok na příspěvek na bydlení, je doložení nákladů na bydlení a příjmů (nemusí se dokládat vždy, některé údaje si umí Úřad práce zjistit sám).

Kolik je příspěvek na bydlení v družstevním bytě?

Výpočet příspěvku na bydlení, je trochu složitější. Na rozdíl od některých jiných sociálních dávek, které mají pevně stanovenou částku (například dětské přídavky jsou pevně dané, podle věku dítěte), přídavky na bydlení se vypočítají individuálně pro každého žadatele.

Obecně platí, že Úřad práce přispívá na bydlení to, co je nad 30% čistého příjmu (tj. pokud jsou náklady na bydlení více, než 30% čistého příjmu, tak bude příspěvek to, co je nad tuto hranici – maximálně ale do výše normativních nákladů).

Jako velmi zjednodušený příklad bychom mohli uvést rodinu, kde je průměrný čistý měsíční příjem 50 000 Kč, a náklady spojené s bydlením budou 20 000 Kč. 30% čistého příjmu je 15 000 Kč, a příspěvek na bydlení by tak mohl být 5 000 Kč měsíčně.

Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení v družstevním bytě v roce 2024

V následující kalkulačce, si můžete spočítat, kolik byste mohli dostat od Úřadu práce, jako příspěvek na bydlení.

Pokud jste členem družstva, pak si v kalkulačce zvolte, že se jedná o družstevní byt. Pokud nejste čelem družstva, a máte družstevní byt pouze pronajatý (podnájemní smlouva), pak si v kalkulačce zvolte, že se jedná o nájem.

Kalkulačka přídavky na bydlení od 1. 1. 2024
Počet osob v domácnosti
Druh bydlení
Velikost obce / města
Zaplacené nájemné

Pouze pro nájemní (podnájemní) bydlení, pokud bydlíte ve vlastním nebo v družstevním bytě, tak ponechte 0 Kč. Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Topení - pevná paliva
Zadejte ANO, pouze pokud k topení používáte uhlí, dřevo, peletky, apod. Vytápění plynem, elektřinou, dálkové topení se zahrnuje do ostatních nákladů na bydlení - pak zde ponechte NE.
Ostatní náklady (služby a energie)

Zaplacené výdaje za elektřinu, plyn, teplou/studenou vodu, dálkové vytápění, služby (odvoz odpadu, úklid společných prostor, společná televize/rozhlas, úklid společných prostor, atd.) Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Průměrný čistý měsíční příjem
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech osob ve společné domácnosti). Jako příjem se počítají především příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. A dále pak příjmy jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, výživné nebo alimenty. Zadávají se průměrné příjmy za kalendářní čtvrtletí.
Výpočet

Další kalkulačky a informace:

Co se počítá do nákladů na bydlení v družstevním bytě?

Jedním z hlavních údajů, pro výpočet příspěvku na bydlení, jsou skutečně zaplacené výdaje spojené s bydlením. Pokud by měl někdo nulové náklady na bydlení, tak nemůže mít nárok ani na přídavky.

Do nákladů na bydlení se u družstevních bytů počítá především:

  • Platby za energie (jako je elektřina, plyn)
  • Platby za služby (teplo, teplá a studená voda, odvoz odpadu, úklid společných prostor v domě, společná televizní a rozhlasová anténa)

U družstevních bytů, se někdy platí i anuita (tj. splácí se úvěr, který obvykle souvisí s privatizací; družstvo splácí původnímu majiteli, a vy se podílíte na splácení; po splacení celého úvěru se družstevní byty obvykle převádí do osobního vlastnictví).

Pokud je ale placena anuita, tak se to nepočítá do nákladů na bydlení (je to stejné, jako se u bytů v osobním vlastnictví nepočítají do nákladů splátky hypotéky).

V případě, že se jedná o podnájem družstevního bytu, kdy se platí i nájemné, tak to se počítá do nákladů na bydlení.

Do nákladů na bydlení se dále nepočítají například ani platby za kabelovou televizi, za internet, za pevnou telefonní linku, TV a rozhlasový poplatek, apod.

Normativní náklady na bydlení v družstevním bytě v roce 2024

Pro výpočet příspěvku na bydlení, jsou rozhodující tabulkové hodnoty – normativní náklady na bydlení. Ty se liší podle počtu osob, a jsou stejné jak pro byty v osobním vlastnictví, tak i pro družstevní byty (platí pro případy, kdy si o přídavky bude žádat člen družstva).

Normativní náklady na bydlení družstevní byt:

  • 1 nebo 2 osoby = 8 932 Kč
  • 3 osoby = 11 161 Kč
  • 4 a více osob = 13 568 Kč

Pokud by si o příspěvek žádal ten, kdo má v družstevním bytě podnájemní smlouvu, pak platí stejné normativy, jako pro nájem (viz tabulky normativních nákladů na bydlení).

Pří výpočtu příspěvku na bydlení v družstevním bytě (když si příspěvek vyřizuje člen družstva), se započítají i srovnatelné náklady (opět stejné, jaké při bydlení v osobním vlastnictví):

Srovnatelné náklady u družstevních bytů:

  • 1 nebo 2 osoby = 3 571 Kč
  • 3 osoby = 4 669 Kč
  • 4 a více osob = 5 632 Kč

Tuto hodnotu není potřeba při výpočtu nikam zadávat, započítá se automaticky.

V bytech, kde se k topení využívají pevná paliva (například uhlí nebo dřevo) se do nákladů na bydlení započítá i paušální částka za topení (jinak se u plynu nebo elektřiny nebo u centrálního vytápění počítají skutečné náklady podle faktury/složenky).

Náklady na topení v družstevním bytě:

  • 1 nebo 2 osoby = 1 84 Kč
  • 3 osoby = 2 411 Kč
  • 4 a více osob = 2 979 Kč

Tuto hodnotu opět není potřeba při výpočtu nikam zadávat, započítá se automaticky, pokud zvolíte, že k topení používáte pevná paliva.

Žádost o příspěvek na bydlení online – vyřízení přes internet

Přídavky na bydlení, je možné vyřítit kompletně jenom přes internet (není nutné chodit na Úřad práce).

aplikaci Jedna (online aplikace MPSV pro vyřizování sociálních dávek), je možné podat žádost o příspěvek na bydlení.

Pro vyřízení příspěvku, je potřeba elektronická identita (bankovní identita, datová schránka, MojeID, apod.).

V aplikaci Jenda, se řeší i všechny změny, nebo průběžné dokládání příjmů a nákladů na bydlení (musí se dokládat 2x za rok).