Sociální karta 2014 – zrušení sKaret
Projekt sKarty, která měla postupně sloužit jako prostředek, pro výplatu všech sociálních dávek, v roce 2014 končí. Skartu tak nakonec dostalo jenom 277 tisíc lidí (původně bylo naplánováno více než milión sKaret). Projekt, který začal velmi ambiciózně, byl po celou dobu svého vzniku a trvání kritizován. A to jak politiky, tak i celou řadou nevládních organizací – proti kartě vyslovil ombudsman a různé organizace, které se zabývají problematikou sociálních dávek a sociálně slabších občanů.
Kdy končí sKarta
Skarty končí s definitivní platností 30. března 2014. Není ale potřeba si kvůli tomuto datu dělat nějaké starosti nebo těžkou hlavu. Ministerstvo práce a sociálních věcí mělo do konce roku 2013 písemně informovat všechny současné držitele sKarty a sdělit jim, jaký bude další postup. Dopisy byly odesílány již v průběhu listopadu 2013.
Co znamená konec skraty v praxi?
Ukončení sKaret je naplánováno tak, aby dopady na příjemce sociálních dávek byly pokud možno co nejmenší. Je velká snaha celý nepovedený projekt ukončit pokud možno co nejvíce bezbolestně. Jsou tři scénáře, které by se mohly dotknout příjemců sociálních dávek:
- Pro ty, kdo sKartu vůbec nedostali, se nemění nic. Sociální dávky budou dostávat tak jako je dostávali doposud. Pro ně konec sKarty není vůbec žádná změna
- Druhá skupina jsou ti, kdo sice sKartu dostali, ale sociální dávky si nechali posílat na účet v bance. Pro ne se také v zásadě nic nemění. A ukončení skarty neznamená žádnou velkou změnu. Peníze jim od května 2014 budou i nadále chodit na účet v bance
- Poslední skupina jsou ti majitelé karty, kteří ji aktivně využívali třeba pro placení v obchodech nebo pro výběr hotovosti z bankomatu. U nich bude nutné, aby nejpozději do 30. 4. 2014 oznámili na Úřadu práce, jakým způsobem chtějí od května dostávat sociální dávky. Ohlášení je možné provést písemně nebo zajít na úřad osobně. Mají na výběr jak výplatu bezhotovostně na nějaký bankovní účet tak i možnost zasílat peníze složenkou na poštu, kde si je pak mohou vyzvednout v hotovosti.
Poslední skupina, pro kterou zrušení sKarty může znamenat největší změnu, jsou osoby se zdravotním postižením, u kterých měla sKarta fungovat současně i jako průkaz. Bez ohledu na to, jaká je platnost uvedená na sKartě, její platnost (a tím i funkce průkazu) končí s platností od 30. 4. 2014. K tomuto datu si tedy osoby se zdravotním postižením budou muset zařídit vydání nových dokladů.
Co dělat při zrušení sKarty
Jak již bylo uvedeno výše, pokud máte sKartu a využíváte ji, měli byste nejpozději do 30. 4. 2014 nahlásit na úřad práce, jak budete chtít vyplácet sociální dávky. Informaci je možné poslat písemně, emailem nebo zajít na úřad osobně. Pokud to neuděláte, začnou vám od května 2014 chodit sociální dávky složenkou na poštu.
Zrušení sKarty nebude zadarmo
Tak, jak je to v ČR obvykle u celé řady státních projektů, ani sKarta neskončí s dobrým finančním výsledkem. Původní záměr byl takový, že celý systém vybuduje Česká spořitelna na vlastní náklady a stát to tak nic nebude stát.
Tato idea vzala za své ještě před spuštěním celého nového systému pro výplatu sociálních dávek. Najednou se zjistilo, že Ministerstvo práce a sociálních věcí bude muset nakoupit na všechny pobočky speciální přístroje, které jim umožní zpracovávat údaje na sKartě. Další milióny spolknuly školení pro všechny úředníky.
Ani konec celého projektu sKarty nebude zadarmo, Česká spořitelna nyní po státu požaduje částku 204 miliónů korun. Původní smlouva totiž předpokládala, že Česká spořitelna zaplatí rozjezd celého systému a pak bude vydělávat na poplatcích za správu finančních prostředků ze sociálních dávek. Protože o tuto možnost přišla, chce nyní po státu uhradit svoje náklady.
Užitečné informace – sociální dávky
Aktuální informace: Jaké jsou sociální dávky a podpora?
Podívejte se na aktuálně platné informace, formuláře a kalkulačky: