Sociální karty v roce 2014 - více informací k ukončení sKaret zde.

Hypotéka na družstevní byt – jak získat hypotéku?

Získat hypotéku na družstevní byt není úplně snadné. U hypotéky bude banka chtít do zástavy nějakou nemovitost, a družstevní byt se jako zástava použít nedá. Hypotéku je tak možné získat jen na družstevní byt, který se během 2 roků převede do osobního vlastnictví.

Půjčit si peníze na koupi družstevního bytu je podstatně složitější, než když potřebujete získat finanční prostředky na nákup bytu do osobního vlastnictví. U hypotéky je vždy vyžadováno, aby byla zakoupená nemovitost dána do zástavy. A to u družstevního bytu obvykle nejde.

Proč je to s hypotékou na družstevní byt tak složité?

Pokud si budete chtít sjednat hypotéku, tak banka (nebo jiná finanční společnost poskytující hypotéky), bude požadovat zřízení zástavního práva na danou nemovitost (někdy je možné dát do zástavy i jinou nemovitost, než tu kterou kupujete).

Pokud ale kupujete družstevní byt, tak obvykle kupujete pouze členský podíl v družstvu. Faktickým vlastníkem bytu (nemovitosti) je družstvo, a vy tak daný byt nemůžete dát jednoduše do zástavy.

Často je to navíc komplikováno i tím, že družstvo má sjednané vlastní úvěry (třeba na rekonstrukci), za které ručí svým majetkem (byty).

Jak získat hypotéku na družstevní byt

V zásadě jsou pouze dvě možnosti, jak získat hypotéku na družstevní byt:

Hypotéka na družstevní byt se zástavou jiné nemovitosti

Jednou z možností je to, že si na koupi družstevního bytu sjednáte hypotéku, u které dáte do zástavy nějakou jinou nemovitost. Nějaký jiný byt, dům, pozemek nebo někdy je akceptována třeba i chalupa či jiná nemovitost.

V takovém případě můžete získat finanční prostředky na nákup družstevního bytu, ale za hypotéku neručíte tímto družstevním bytem, ale jinou zástavou. Taková hypotéka má pak obvyklé podmínky a parametry, jako jakákoliv jiná „klasická“ hypotéka.

Hypotéka na družstevní byt, který bude převedený do osobního vlastnictví

Druhou možností je pak sjednání předhypotečního úvěru. V takovém případě vám banka (nebo jiná finanční společnost) poskytne finanční prostředky formou úvěru.

Vy z něj následně zaplatíte za družstevní podíl. A ve chvíli, kdy bude družstevní byt převeden do osobního vlastnictví, se předhypoteční úvěr převede na klasickou hypotéku.

Podobné „hypotéky“ na družstevní byt nabízí banky ale jen v případě, že je reálná pravděpodobnost, že byt bude v následujících dvou letech převeden z družstevního na osobní vlastnictví.

Výhodou předhypotečního úvěru je to, že u něj splácíte pouze úroky (které jsou ale méně výhodné než u hypotéky). Nesplácíte jistinu – částku, co jste si půjčili – ta se splácí až z následné hypotéky. Takže předhypotéční úvěr neznamená tak velkou zátěž pro váš finanční rozpočet, jako klasická hypotéka.

Kde najít nejvýhodnější hypotéku?

Pokud nyní uvažujete o koupi družstevního bytu (družstevního podílu), nebo hledáte hypotéku na nákup nějaké jiné nemovitosti, máme zde pro vás nabídku bezplatné konzultace s odborníky na hypotéku.

Stačí jen vyplnit následující nezávazný kontaktní formulář. Do 10 minut se vám ozve pracovník, který vám může poradit s vašimi dotazy okolo hypotéky a pomoci vám s výběrem té nejvhodnější: