Sociální karty v roce 2014 - více informací k ukončení sKaret zde.

Jaký je limit pro platbu v obchodě se sociální kartou?

Dobrý den, slyšel jsem, že nová sociální karta bude umožňovat placení v obchodě stejně jako jakákoliv jiný platební nebo kreditní karta. Zajímalo by mě, jaký bude mít sociální karta limit pro platby v obchodě a jestli je nějaké omezení? Dá se s kartou platit všude? Dá se na kartu nakoupit jakékoliv zboží? Je nějaké omezení na minimální platbu kartou?

Nová sociální karta bude vybavena bezkontaktním čipem a magnetickým proužkem jako běžná platební bankovní karta (nebo jako kreditní karta). Typově se jedná o kartu Maestro, která umožňuje placení pomocí elektronických platebních terminálů.

Se sociální kartou by tedy mělo být možné platit ve všech obchodech, kde mají logo Maestro.

Existuje nějaký maximální nebo denní či týdenní limit pro platbu sKartou?

Pro platby kartou by neměl být stanoven žádný limit. Jediným limitem pro placení kartou je aktuální zůstatek na vaší sociální dávky. Pokud například dostáváte sociální dávky ve výši 10 000 Kč, pak byste se sociální kartou měli být schopni zaplatit nákup v ceně 10 000 Kč.

Existuje nějaký minimální limit, minimální částka pro platbu sKartou?

Pro platby kartou také neexistuje limit pro minimální částku. Tohle není jen vlastnost sociální karty, ale je to obecná vlastnost všech platebních karet.

Obecně neexistuje žádná minimální částka, kterou by nešlo zaplatit kartou. Ve většině obchodů je možné zaplatit kartou i třeba čínskou polévku za 3,90 Kč. Případné limity pro platby kartou si někdy stanovují konkrétní obchody, kdy požadují, aby minimální částka k placení kartou byla třeba 50 Kč, 100 Kč nebo jiná. Nemají na to ale žádné zákonné právo. Není žádný zákon nebo jiný předpis, který by stanovil nějakou minimální částku pro placení kartou. Navíc pokud obchodních odmítne, přijmout platbu kartou u příliš malé částky, je to porušení pravidel karetní společnosti. Můžete se obrátit třeba na Českou spořitelnu a tohoto obchodníka tam nahlásit.

Alkohol a cigarety při platbě sKartou

U sociální karty bude jedno omezení – s kartou nepůjde platit v zařízeních typu herna, bar, restaurace nebo jiné podobné. To je z důvodu aby se sociální dávky nezneužívaly.

Pokud ale v běžném obchodě (Tesco, Albert, Billa, Penny Market, Kaufland nebo jiný) zakoupíte alkohol nebo cigarety, mělo by být možná nákup zaplatit i sociální kartou

Aktuální informace 2014: Jaké jsou sociální dávky 2014?
Podívejte se na aktuálně platné informace, formuláře a kalkulačky: