Sociální karty v roce 2014 - více informací k ukončení sKaret zde.

Poslední překážka padla, sKarty začínají

Jedna z poslední překážek proto, aby stát mohl začít vydávat sKarty, padla. V uplynulých dnech soud zamítl návrh na předběžné opatření, kterým by se zastavilo vydávání sKarty. Tento návrh podala Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). U soudu ale nespěli a tak už státu nic nebrání začít vydávat sociální karty.

Proč bychom se měli bát sociální karty

Mezi hlavní argumenty, kterými se Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) snažila zablokovat sociální karty, patří především to, že sKarta povede ke zhoršení současného stavu.

Typický příklad 1: Pobíráte sociální dávky a peníze vám chodí na váš bankovní účet. Sociální karta je pro vás úplně zbytečná. Přesto ji ale budete muset mít. Budete si ji muset jí vyzvednout a zařídit si trvalý příkaz, aby vám dávka byla posílána na váš účet. To by ale naštěstí mělo jít vyřídit již při vydání sKarty na úřadu práce. Tam by mělo být možné nahlásit, že chcete, aby vám peníze chodili i nadále na váš účet a úředník by měl nastavit trvalý příkaz za vás.

Typický příklad 2: Zdravotně postižená osoba dostává sociální dávky. Nechává si je posílat složenkou na počtu. Díky tomu má zajištěno, že jí peníze pošťačka donese až domů. Nově to už ale nepůjde. Bude si muset dojít s kartou k bankomatu (což především pro vozíčkáře může být problém) nebo si nechat převádět dávky na účet v bance.

Typický příklad 3: Dostáváte sociální dávky, například 700 Kč, jako přídavky na dítě. Doteď jste si jednou měsíčně zašli na poštu a peníze vybraly. Nově si budete muset zajít do bankomatu. Ale budete mít problém. Bankomaty České spořitelny vydávají pouze bankovky 200 Kč, 1000 Kč nebo 2000 Kč. Když budete mít štětští, tak si vyberete 200 Kč, když ne tak vám bankomat nic nedá (bankovky 200 Kč často dojdou a bankomaty pak vydávají jen částky 1000 Kč nebo 2000 Kč).

Typický příklad 4: Starší osoba, nepříliš „technicky vzdělaná“ žije na vesnici. Sociální dávky doteď dostávala od své pošťačky. Nově ale bude mít sKartu. A co s ní? Ve vesnici není žádný bankomat. Jediný místní obchod karty nepřijímá. Bankovní účet, kam by se dali peníze převést, také není (možná se budete divit, ale přibližně ¼ obyvatel v ČR nemá vůbec žádný účet v bance.

Mnoho lidí neumí používat účet v bance nebo platební kartu

Napadlo vás někdy, kolik lidí v ČR, zatím nemá vůbec žádný bankovní účet? Je to 28% lidí starších než 15 let, tedy více než 2,5 miliónu lidí. Do této kategorie sice spadají především lidé ve věku 15 – 18 roků (zde nemá účet v bance cca 89% lidí). Ale i ve věkové skupině 55 – 64 let více než 30% lidí nemá vlastní účet.

Napadlo vás někdy, kolik lidí nemá žádnou platební nebo kreditní kartu? Více než jedna třetina všech obyvatel v ČR nemá žádnou platební kartu. Největší podíl těch kdo nemají žádnou kartu, je na vesnicích a v menších městech. V těch až 43,6% lidí nemá žádnou platební kartu.

Stát se svojí sociální kartou si tak na sebe bere velmi nelehkou úlohu naučit cca ¼ obyvatel používat bankovní účet a cca 1/3 obyvatel naučit používat platební kartu. Nějakou formu sociální podpory totiž v průběhu života využije každý obyvatel (do systému sociální karty totiž spadají i přídavky na dítě, podpora v nezaměstnanosti a další dávky). Pravděpodobnost, že byste se v průběhu celého života úplně vyhnuli sociální kartě, je mizivá.

Sociální karta = jenom samé problémy

Minimálně pro část příjemců sociálních dávek bude sociální karta znamenat jenom samé problémy. Přece jen dávky pobírá mnoho starších lidí, lidí s duševním nebo tělesným postižením. Ti všichni mohou mít problém s používání tak samozřejmé věci jako je platební karta.

NRZP s těmito argumenty u soudu ale neuspěl, takže se výše uvedené příklady brzy stanou realitou. Podle ministerstva práce a sociálních věcí, se ještě do konce roku budou vyplácet sociální dávky i na složenky. Do doby, než budou vydány všechny sociální karty. Od 1. 1. 2013 už ale sKarta bude jediný způsob jak od státu získat peníze ze sociálních dávek.

Aktuální informace 2014: Jaké jsou sociální dávky 2014?
Podívejte se na aktuálně platné informace, formuláře a kalkulačky: