Sociální karty v roce 2014 - více informací k ukončení sKaret zde.

Sociální karta a exekuce sociálních dávek

Zajímalo by mě, jak to bude mít sociální karta vyřešeno s exekucemi? Pobírám sociální dávky a neustále mě nahání exekutor ohledně starých dluhů. Dokonce mi na úřadě zabavují i nějakou část sociálních dávek, na které mám nárok. Zbytek peněz, co mi zůstane po exekuci, si nechávám posílat složenkou na poštu, abych si je mohl vyzvednout v hotovosti. Mám strach je dávat do banky, aby mi je exekutor nesebral. Chtěl bych vědět, jak to bude u nové sociální karty? Mám mít strach, že mi exekutor sebere i zbytek sociálních dávek. Můžete mi prosím poradit, jak to bude fungovat. Dá se i u skartů nějak vyhnout zabavení sociálních dávek a exekuci?

Jaké sociální dávky může exekutor zabavit?

Sociální karty by v zásadě neměla nic měnit na tom, jak se provádí exekuce na sociální dávky. I nadále platí, že exekuce je možná pouze na opakované dávky typu rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, odměna pěstouna nebo přídavek na úhradu potřeb dítěte. Sociální dávky, které nesmí exekutor zabavit, jsou přípěvech na bydlení a dávky hmotné nouze (přídavek na bydlení a příspěvek na živobytí). Dále také exekutor nesmí zabavit jednorázové, nebo účelové dávky sociální pomoci.

Na tom, co může nebo nemůže exekutor zabavit, tedy sociální karta nic nemění. Mění se ale metoda, jak by vám exekutor mohl zabavit dávky.

Nezabavitelná částka a nezabavitelné minimum

Nyní se totiž exekutor může obrátit na úřad práce a požadovat exekuční srážky až do výše nezabavitelné částky. To bude stejné i v budoucnu. Úřad práce spočítá vaši nezabavitelnou částku (ta závisí na typu exekuce – předností nebo nepřednostní a dále na poštu vámi vyživovaných osob. Na sKartu vám tedy Úřad práce pošle nezabavitelnou částku.

Jak probíhá exekuce na běžný bankovní účet

Tady se to už ale mění. Zatímco nyní jste si peníze nechal poslat na poštu, a exekutor vám je zabavit nemohl, nově vám půjdou peníze na účet v bance. Účet v bance (alespoň tedy ten běžný) může exekutor velmi snadno zablokovat. Vám zůstane jenom částka dvojnásobku životního minima – 6810 Kč. A to bez ohledu na to, jestli exekuce bude trvat měsíc nebo rok. Po celou tu dobu nemáte nárok na nic jiného než na jednorázový výběr částky 6810 Kč (tedy jen jednou, ne každý měsíc).

Jak budou probíhat exekuce u sKarty

Jak budou probíhat exekuce na sociální dávky u sKarty – v tom zatím nemá jasno ani česká spořitelna ani Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Pokud je totiž účet k sociální kartě (který automaticky zřizuje česká spořitelna) běžný bankovní účet, pak exekutorovi nic nebrání v tom, aby vám sociální dávky zabavil. Viz následující komentář z české spořitelny:

„Česká spořitelna bude provádět exekuce za předpokladu, že právní úprava nestanoví něco jiného. MPSV vyvíjí maximální úsilí, aby tyto finanční prostředky exekuci nepodléhaly,“

V tomto vyjádření je důležitá formulace „za předpokladu, že právní úprava nestanoví něco jinéhoMomentálně totiž žádná právní úprava exekuce na bankovní účet neomezuje. Jediné omezení je právě oněch zmíněných 6810 Kč, které vám musí zůstat.

Česká spořitelna k tomu ještě dodává:

„K platebním účtům s sKartou se Česká spořitelna bude chovat stejným způsobem jako k jiným již nyní vedeným účtů“.

Jinými slovy nyní – pokud byste měl sKartu, tak by vám exekutor mohl sociální dávky zabavit téměř úplně.

Ministerstvo práce a sociálních věcí k tomu říká:

MPSV vyvíjí maximální úsilí, aby tyto finanční prostředky (pozn.: na sociální kartě) exekuci nepodléhaly

To zřejmě znamená nějakou úpravu zákona nebo alespoň ministerskou vyhlášku. Nic takového ale zatím není.

Může exekutor zabavit peníze na sociální kartě?

Takže k vašemu dotazu = ano nyní vám hrozí, že vám exekutor bude schopen zabavit sociální dávky vyplacené na sociální kartu. Alespoň tedy do té doby, než Ministerstvo práce a sociálních věcí provede nějakou úpravu zákona nebo vydá nějakou závaznou vyhlášku. Do té doby je nutné řídit se podle aktuálně platných zákonů a ty exekuci sociálních dávek na sociální kartě umožňují.

Aktuální informace 2014: Jaké jsou sociální dávky 2014?
Podívejte se na aktuálně platné informace, formuláře a kalkulačky: